Alle taken die gedaan moeten worden voor een goed verloop van de wedstrijden op de dinsdagen en de zaterdagen noemen wij zaalwacht. Deze taken verdelen we onder teams die zelf ook competitie spelen en andere vrijwilligers. Op deze pagina is een uitleg te vinden wat er verwacht wordt in het kader van alle taken die bij de zaalwacht horen.
Op onze site is het zaalwachtschema te vinden: Zaalwachtschema-2025-2026 . Ook krijgt iedereen dit schema via de app of mail toegestuurd. Trainers, coaches of aanvoerders zorgen ervoor dat de teams die ze begeleiden op de hoogte zijn op welke momenten ze een taak hebben. Zorg eventueel ook voor een schema waarin spelers verdeeld worden over de taken die het team moet doen.
In het zaalwachthok is een zwarte bak aanwezig. Hierin zit een map met instructies en de nodige achtergrondinformatie. Ook zijn hier fluitjes, kaarten, en witte vesten in te vinden en overzichten met nethoogtes en veldgroottes. Andere benodigdheden zoals papier, plakband etc. zijn hier ook in te vinden.
Voor de wedstrijden
De zaalwacht is om 45 minuten (dus om 8:15 uur op een reguliere zaterdag waarop de wedstrijden om 9:00 beginnen) voor aanvang van de eerste wedstrijden in de sporthal aanwezig.
Dan volgen de volgende werkzaamheden:
- Thuisspelende teams worden 30 minuten voor aanvang verwacht bij het opbouwen van hun eigen veld, zorg als team dat er minimaal 2 teamleden 30 minuten voor aanvang binnen zijn voor het opzetten van het veld. De thuisspelende teams wordt door de zaalwacht geïnstrueerd tot het opzetten van de velden.
- De zaalwacht ontvangt de teams en de door de Nevobo toegewezen officials, wijst eventueel de te gebruiken kleedkamers en wijst de velden waarop ze moeten fluiten volgens het schema.
- De zaalwacht is eindverantwoordelijk voor het opzetten en afbreken van de netten. Ook de scheidsrechtersstoelen, banken, teltafels, -stoelen en -borden. Dat betekent niet dat je dit zelf hoeft te doen. Vraag de senioren- en jeugdteams om zelf velden op- en af te breken, als ze dit uit zichzelf niet doen. Let erop dat de materialen goed weggezet worden in de toestellenruimte. Bij het opzetten van de velden hoort:
- palen plaatsen, netten ophangen en antennes plaatsen.
- de scheidsrechterss toelen klaarzetten, aan de kant waar de ketting aan de paal zit.
- een tafel + stoel + telbord bij elk veld in de hoek tegenover de scheidsrechter.
- twee banken langs ieder veld tegenover de scheidsrechter.
- de rode schermen plaatsen tussen de velden
- eventueel tribunes verplaatsen naar velden waar geen vaste tribunes zijn, bijvoorbeeld 1 tribune van veld 3 verplaatsen naar de toestellenruimte bij veld 2.
- De zaalwacht zorgt ervoor dat op het rode scherm bij veld 1 onze sponsordoeken komen te hangen. De sponsordoeken staan links naast de kast van veld 1 in de doos opgerold. Het bevestigingsmateriaal ligt in de SVI kast achter de voorste scheidsrechtersbok.

- De zaalwacht controleert of de scheidsrechter en tellers aanwezig zijn. Bij afwezigheid wordt een vervanger gezocht. Liever niet de coach van een team, alleen in uiterste nood.
Tijdens de wedstrijden
- De zaalwacht neemt tijdens de wedstrijden plaats in het hok naast de ingang van de zaal en ziet van deze plaats toe op een ordelijk verloop van de wedstrijden.
- Tijdens de wedstrijden zijn alleen de spelers en coaches op de speelvloer! (dus ook geen kinderen met bal, dit is de verantwoording van de wedstrijdleiding!).
- Niet-spelende ploegen mogen in geen geval tussen de speelvelden inspelen! Ze kunnen plaatsnemen op de tribune, buiten warmlopen of warmlopen en inspelen op een veld dat leeg staat.
- Mocht een scheidsrechter problemen krijgen met een team, dan dient de zaalwacht de scheidsrechter zo nodig te assisteren.
Na afloop van de wedstrijden
- Ga na afloop van elke wedstrijd na of het Digitaal Wedstrijd Formulier (DWF) wordt ingevuld door de teller. Mocht de teller hiervoor geen inloggegevens hebben, vraag dan de scheidsrechter (als deze van SVI is), coach of aanvoerder van de SVI-teams. Check of de scheidsrechter een licentie heeft om de betreffende wedstrijd te fluiten. Anders krijgen we boetes. Een schema van hoe je dit doet, zit ook in de zaalwachtmap. In principe controleert en accordeert de scheidsrechter het DWF en zorgt ervoor dat deze wordt ingestuurd.
- De zaalwacht wijst de SVI-ploeg die het laatst op een veld speelt erop dat zij het veld moeten opruimen. Zorg ervoor dat alles op de goede plaats wordt gezet. Vraag eventueel de beheerder.
- De zaalwacht zorgt ervoor dat de sponsordoeken van de rode schermen bij veld 1 verwijderd worden en weer netjes in de dozen naast de kast van veld 1 worden opgeruimd.
- Check als zaalwacht aan het einde van de dag of alle uitslagen voor die dag inderdaad zijn ingevoerd via het DWF.
- Aan het einde van de middag checkt de zaalwacht de zaal en de kleedkamers. Ruim achtergebleven rommel op en geef kleding die is blijven liggen aan het kantinepersoneel.
Volleystars-toernooien
De zaalwachtdienst voor de Volleystars-toernooien wijken af van de reguliere zaterdagen. In dit document staan de instructies: Zaalwacht Volleystars